My Cart

Your cart is empty.

Blog

Shtepia, streha ynë e mirëqenjes

Shtepia, streha ynë e mirëqenjes Thumbnail

Finlandezët e quajnë atë “kalsarikännit”, amerikanët “fole”. Është ndjenja e rehatisë në komoditetin e shtëpisë tuaj sikur të ishte një fole. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rizbuluar gëzimet e të qenit në shtëpi. Thjesht mbyllni derën dhe lini pas vetes të gjitha shqetësimet, grindjet e përditshme dhe problemet e botës së jashtme, duke shijuar kënaqësi të veçanta dhe të çmuara.

Shtëpia jonë është një vend ku nuk ka rregulla sepse është e vendi ynë i shenjtë, një vend që na mirëpret dhe përqafon, duke na dhënë hapësirë për t’u çlodhur, të bëjmë çfarë të duam, të gatuajmë, të rendisim fotografi, muzikë, libra, punë rreth kopshtit ose duke ndejtur kot me rroba të rehatshme ndërsa shikojmë një film në divan me një pije, sikur koha nuk ka asnjë kuptim. Është vendi ku ne mund të kërkojmë edhe më shumë intimitet, duke shijuar përfitimet e një saune apo banjoje turke, përfundimtar në relaksim dhe ngrohtësi, ndjesi që çdo shtëpi komode duhet të na futë brenda nesh.

Në këto banjo personale nxehtësia ngroh gjithë trupin tonë, relakson muskujt tonë, pastron organizmin dhe shpërndan toksinat. Ajo na përkëdhelë, duke ofruar kënaqësi të pastër si për mendjen dhe trupin. Era e ëmbël e drurit të saunës ju bën të ndjeheni tërësisht të zhytur në natyrë: thjesht mbyllni sytë dhe mund të imagjinoni se jeni duke qëndruar në një pyll të heshtur me gjelbërim të përjetshëm ose duke qëndruar ulur pranë një zjarri të egër në shtëpi, që rikthen dhe ringjall energjinë tuaj, ndërsa bota e jashtme është e mbuluar në të ftohtë dhe në dëborë.

 

Humbisni veten në renë e lehtë të avullit që mbush banjon turke pasi përkëdhel lëkurën tuaj, kënaquni me ndjenjën e të qenit jashtë kohës dhe hapësirës, për të qenë më në fund të aftë të qetësoni sytë tuaj dhe të meditoni, duke dëgjuar vetëm frymëmarrjen tuaj dhe çdo pjesë të trupit tuaj pasi stimulohet nga nxehtësia që jep shëndet.

Shtepia ynë eko-miqësore

 

Nëse shtëpia jonë është vendi ynë i shenjtë, një saunë apo banjo turke me materialet e saj eko-miqësore, me cilësi të lartë druri dhe teknologjitë më të reja që i bëjnë hapësirat e saj të shëndetshme, është tërheqja jonë e brendshme ku ndjehemi të sigurt nga shqetësimet, në paqe me veten. Kjo është rrahja e zemrës së botës sonë private, ku dita ditës një rrjedhë e ngrohtë jetese kalon nëpër trupin dhe shpirtin tonë.

Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping