Blog

Sauna e cila është e mirë për zemrën

Sauna e cila është e mirë për zemrën Thumbnail

Thjesht hiqni të gjitha rrobat, mbështilleni veten në një peshqir natyral dhe futuni në saunë. Do të mirëpriteni në një mjedis të thatë në një temperaturë deri në 70-80°C.

Benefitet e Saunës

 

Kjo nxehtësi e dobishme stimulon djersitjen dhe rrit hollimin e enëve të gjakut duke përmirësuar kështu qarkullimin dhe ul presionin e gjakut.

 

Këto efekte janë studiuar në thellësi dhe është treguar se përdorimi i rregullt i saj mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

 

Përdorimi i rregullt i saunës mund të forcojë sistemin imunitar, të rrisë prodhimin e qelizave të bardha të gjakut dhe antitrupave, të pastrojë lëkurën, të detoksifikojë mëlçinë dhe veshkat dhe është një mënyrë efektive për të relaksuar muskujt dhe luftuar stresin dhe tensionin.

 

Kjo nxehtësi e dobishme stimulon trupin të lëshojë endorfinat, duke inkurajuar relaksimin dhe gjumin.

0
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping